نوشته ها

لیزر هلیوم نئون چیست؟

لیزر هلیوم نئون چیست؟ - فراز گاز آراد صفاهان

شرکت فراز گاز آراد صفاهان به عنوان بزرگترین وارد کننده وپخش انواع سیلندر، گازهای (طبی، صنعتی و ترکیبی) ، تجهیزات جوش و برش، رگلاتورهای تخصصی، پالت کپسول، فلاسک نیتروژن، مخزن کرایوژنیک و شیر سیلندر در ایران شناخته شده می باشد که برای رفاه حال شما مشتریان عزیز اقدام به تاسیس فروشگاه نیکان اسپادان نمود و شرایط خرید اینترنتی در بستری امن و آسان را برای شما عزیزان به ارمغان آورد .و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن اطلاعات خوانندگان عزیز وآشنایی هرچه بیشتر با محصولات این شرکت را فراهم نموده است. موضوع مقاله امروز (لیزر هلیوم نئون چیست؟)

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

گاز هلیوم

هلیوم یک گاز سبک، بی‌بو، بی‌رنگ، بی اثر، بدون سمیت و تک هسته‌ای است. که می‌تواند مولکول‌های دواتمی ضعیف و در دمای نزدیک به صفر مطلق ایجاد کند. هلیوم کمترین نقطه ذوب را در بین عناصر دارد. و نقطه جوش آن نزدیک به صفر مطلق است. برخلاف هر عنصر دیگر، هلیوم جامد نمی‌شود اما تحت فشارهای معمولی به صورت مایع تا صفر مطلق باقی می‌ماند.

گاز نئون

نئون یک عنصر شیمیایی با نماد Ne و عدد اتمی ۱۰ است. یکی از گاز های نجیب است که بی رنگ و بی بو و در شرایط استاندارد بی ­اثر است، اما در حالت برانگیختگی نور نارنجی مایل به قرمز از خود ساطع می کند.به عنوان یکی از سه عنصر نادر باقی مانده در هوای خشک، پس از حذف نیتروژن، اکسیژن، آرگون و دی اکسید کربن می باشد و از آن در لامپ های نئونی استفاده می کنند که جنبه ی تبلیغاتی دارد.

لیزر گازی چیست؟

لیزر های گازی با گاز های مختلفی کار می کنند و انواع مختلفی مانند لیزر های اتمی خنثی، یونی ، مولکولی ،اگزیمر، کربن دی اکسید و… دارد. عملکرد لیزر های گازی بر مبنای تخلیه الکتریکی است به این صورت که برای تولید نور، جریان الکتریکی در یک گاز تخلیه می شود. گاز موجود در لیزر با استفاده از جریان الکتریکی قوی برانگیخته می شود و یون ها و الکترون های آزاد را به وجود می آورد. این یون ها با برخورد به اتم های خنثی آن ها را برانگیخته می کنند و این برانگیختگی انرژی لازم برای کارکرد لیزر را تأمین می کند.

لیزر هلیوم نئون

لیزر هلیوم نئون از معروف ترین لیزرهاست، نوعی لیزر گازی کوچک با کاربرد های صنعتی و علمی بسیاری می باشد. ماده فعال آن مخلوطی از هلیوم و نئون است که با نسبت حدود 10 قسمت هلیوم و 1 قسمت نئون بدست می‌آید. این مخلوط در یک لوله نازک از جنس بور با قطر حدود چند میلی متر صدای حدود 0.1 تا 1 متر در فشار حدود 10 میلی متر جیوه قرار می‌گیرد و عمل برانگیختگی از طریق تخلیه الکتریکی ، در مخلوطی از هلیوم و نئون انجام می‌شود.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

کاربرد های لیزر هلیوم نئون

  1. تجهیزات نظارتی اتاق تولیدات لوازم الکترونیکی
  2. سیستم های هدایت بصری دریایی
  3. تجهیزات پزشکی و تصویر برداری
  4. دسته بندی مواد غذایی
  5. تنظیم و تداخل سنجی
  6. میکروسکوپ کانفوکال
  7. نظارت بر تاری دید
  8. سیاتومتری جریان
  9. مترولوژی
  10. تراز