وبلاگ تخصصی

جدا سازی دی اکسید کربن از فرآیندهای احتراق

جدا سازی دی اکسید کربن از فرآیندهای احتراق - فراز گاز آراد صفاهان

شرکت فراز گاز آراد صفاهان به عنوان بزرگترین وارد کننده وپخش انواع سیلندر، گازهای (طبی، صنعتی و ترکیبی) ، تجهیزات جوش و برش، رگلاتورهای تخصصی، پالت کپسول، فلاسک نیتروژن، مخزن کرایوژنیک و شیر سیلندر در ایران شناخته شده می باشد که برای رفاه حال شما مشتریان عزیز اقدام به تاسیس فروشگاه نیکان اسپادان نمود و شرایط خرید اینترنتی در بستری امن و آسان را برای شما عزیزان به ارمغان آورد .و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن اطلاعات خوانندگان عزیز وآشنایی هرچه بیشتر با محصولات این شرکت را فراهم نموده است. موضوع مقاله امروز (جدا سازی دی اکسید کربن از فرآیندهای احتراق)

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

دی اکسید کربن چیست؟

دی‌اکسید کربن یا گازکربنیک (با فرمول شیمیایی CO۲)، از ترکیب کربُن با اکسیژن به دست می‌آید. یا به عبارتی دیگر بر اثر سوختن زغال و مواد آلی در مجاورت اکسیژن، تخمیر مایعات، تنفس جانوران و گیاهان و … گاز کربنیک تولید می شود. در واقع  زمانی که سوختن کامل صورت می‌گیرد، گاز دی‌اکسید کربن تولید می‌شود. این گاز برخلاف اکسیژن که باعث شعله‌ور تر شدن آتش می‌شود، باعث خفگی آتش می‌شود، به همین خاطر است که در کپسول‌های آتش‌نشانی گاز کربن دی‌اکسید وجود دارد.

 معرفی گاز CO2

گاز دی‌اکسید کربن گازی است بی‌رنگ، بی‌بو، دارای طعمی مایل به اسید. وزن مخصوص آن ۱/۵۲ است. چون این گاز سنگین‌تر از هواست، همیشه در طبقهٔ پایین محیطی که حاصل می‌شود، پخش می‌گردد. (این گاز۰/۰۳٪ از هوا را تشکیل می‌دهد)تعداد پیوندهای کووالانسی در آن ۴ می‌باشد و دو قلمرو الکترونی دارد.

جداسازی دی اکسید کربن

به فرایندی که طی آن دی اکسید کربن که حاصل ازفعالیت های تولیدی صنعتی،نیروگاه ها و به خصوص احتراق است. دی اکسید کربن تولید شده به یک سایت ذخیره سازی منتقل می شود و پس از آن در یک مخزن طبیعی زیرزمینی ذخیره می شود جداسازی دی اکسید کربن گفته می شود.

جذب دی اکسید کربن

بعد از فرایندی که طی جداسازی اتفاق افتاد جذب دی اکسید کربن در سه حالت رخ می دهد.

  • پیش از احتراق
  • پس از احتراق
  • احتراق

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

حالت های جذب دی اکسید کربن

پیش از احتراق

دی اکسید کربن قبل از سوزاندن سوخت‌های فسیلی در راکتورهای موجود حذف می‌شود.

احتراق

در فرایند احتراق برای سوزاندن سوخت های فسیلی از اکسیژن استفاده می شود.که با مخلوط کردن سوخت با اکسیژن، بخار اب در دمای بالا، هیدروژن و منوکسید این فرایند رخ می دهد. و سبب به وجود آوردن دی اکسید کربن نسبتا خالص می شود.

پس از احتراق

پس از احتراق همانطور که از نامش پیداست به دی اکسید کربن حاصل از احتراق سوخت های فسیلی است که در هوا توسط دودکش ها که دارای حجم غلیظی از دی اکسد کربن هستند منتشر می شود را فرایند جذب دی اکسید کربن پس از احتراق می گویند.