نوشته ها

خواص و کاربرد گاز سولفور هگزا فلوراید

خواص و کاربرد گاز سولفور هگزا فلوراید-شرکت فراز گاز آراد صفاهان

شرکت فراز گاز آراد صفاهان به عنوان بزرگترین وارد کننده وپخش انواع سیلندر، گازهای (طبی، صنعتی و ترکیبی) ، تجهیزات جوش و برش، رگلاتورهای تخصصی، پالت کپسول، فلاسک نیتروژن، مخزن کرایوژنیک و شیر سیلندر در ایران شناخته شده می باشد که برای رفاه حال شما مشتریان عزیز اقدام به تاسیس فروشگاه نیکان اسپادان نمود و شرایط خرید اینترنتی در بستری امن و آسان را برای شما عزیزان به ارمغان آورد .و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن اطلاعات خوانندگان عزیز وآشنایی هرچه بیشتر با محصولات این شرکت را فراهم نموده است. موضوع مقاله امروز (خواص و کاربرد گاز سولفور هگزا فلوراید)

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

گازهای (طبی، صنعتی و ترکیبی) شرکت فراز گاز آراد

خواص و کاربرد گاز سولفور هگزا فلوراید

سولفور هگزا فلوراید چیست؟

سولفور هگزا فلوراید نوعی ترکیب معدنی است و در زمره ی گاز های گلخانه ای به شمار می آورند.این ماده غیر قطبی است و به همین دلیل به سختی در آب محلول می شود و می تواند در حلال های غیر قطبی انحلال پذیر باشد. برای جابه جایی آن را به صورت گاز فشرده ی مایع در می آورند. این گاز بسیار سنگین تر از هواست و استنشاق گازهای سولفور هگزا فلوراید در غلظتهای بالا باعث خفگی میشود.سالانه 8٫000 تن گاز هگزا فلوراید گوگرد تولید می‌شود که بیشتر آن (6٫000 تن) به عنوان دی‌الکتریک گازی در صنعت برق استفاده می‌شود

مشخصات گاز سولفور هگزا فلوراید

سولفور هگزا فلوراید یا اس‌اف‌سیکس با فرمول SF6 یک ترکیب معدنی بی‌رنگ، بی‌بو ، اشتعال‌ناپذیر و دارای خاصیت انتقال خوب حرارتی است.اس‌اف‌سیکس دارای هندسه ی مولکولی شش‌ وجهی است که از شش اتم فلوئور که به یک اتم گوگرد در مرکز پیوسته‌اند، تشکیل می‌گردد. سولفور هگزا فلوراید از طریق واکنش سولفور و فلورین حاصل می شود.گاز سولفور هگزا فلوراید دارای وزن مولکولی 146.06 gr/mol است و بعنوان یک عامل مهم و حیاتی در جذب الکترون های آزاد و ایجاد محیطی عایق بسیار پرکاربرد است.چگالی آن (6.17 g/l) و نقطه جوش این گاز برابر است با( -64. 0ċ) ودر محیط خنک و همراه با تهویه مناسب نگهداری شود.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

تولید گاز سولفور هگزا فلوراید

گاز SF6 از طریق فلوئوره کردن مستقیم گوگرد خالص تولید می شود. برای به دست آوردن این گاز با خلوص بالاتر، تولید کنندگان مراحل خالص سازی بیشتر مانند تقطیر را انجام می دهند.گاز سولفور هگزا فلوراید را می‌توان از در تماس قرار دادن گوگرد و فلوئور بدست آورد.در حقیقت هیچ واکنش شیمیائی برای هگزا فلوراید گوگرد وجود ندارد این گاز با لیتیم واکنش گرماده می دهد.ر زمان استفاده گاز سولفور هگزا فلوراید ، حمل و ذخیره آن در دمای کمتر از 45 درجه سانتیگراد باشد. گاز سولفور هگزا فلوراید گازی غیر قابل اشتعال است اما زمانی که در سیلندر و تحت فشار باشد در صورت افزایش قابل توجه دما و قرار گرفتن در معرض شعله منجر به انفجار می گردد.این گاز به صورت مایع در صورت تماس با پوست موجب سوختگی در فرد می شود

کاربردهای گاز سولفور هگزا فلوراید

  1. گاز هگزا فلوراید بعنوان ماده دی الکتریک در صنعت برق ، مدارشکن های ولتاز بالا و تجهیزات کلید زنی  استفاده می شود.
  2. گاز سولفور هگزا فلوراید در جراحی های پزشکی در حوزه ی چشم استفاده می شود.
  3. گاز هگزا فلوراید گوگرد بعنوان عامل افزایش فشار در سامانه های رادار مورد استفاده قرار می گیرد.
  4. استفاده از گاز سولفور هگزا فلوراید بعنوان یک گاز خنثی در ریخته گری منیزیم
  5. از هگزا فلوراید گوگرد بعنوان یک پرکننده ی بی اثر برای پنجره ها و شیشه های .عایق استفاده می شود.
  6. استفاده از گاز سولفور هگزا فلوراید بعنوان یک گاز غیر سمی در پروژه ها و تحقیقات آزمایشگاهی
  7. در برخی سیستم های پلاسما از گاز سولفور هگزا فلوراید استفاده می شود.
  8. خاصیت خنک کنندگی این گاز موجب استفاده از آن در ترانسفورماتورهای قدرت نیز شده است
  9. گاز SF6 بعنوان یک دی‌الکتریک ولتاژ بالا در شتاب‌دهنده‌های ذره‌ای مانند مولد واندوگراف و پلترون‌ها و میکروسکوپ‌های الکترونی ولتاژ بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

فروش گاز هگزا فلوراید

گاز SF6 با خلوص متفاوتی قابل عرضه میباشد:گاز SF6 گرید 3 با خلوص حدود( 99.9%) گاز SF6 گرید 4.5 با خلوص( 99.995%)
گاز SF6 گرید 4.8 با خلوص(99.9998%) گاز SF6 گرید 5 با خلوص( 99.9999%).همچنین امکان شارژ گاز سولفور هگزا فلوراید در کپسول سولفور هگزا فلوراید با ابعاد مختلف وجود دارد.