نوشته ها

گاز نجیب چیست؟

گاز نجیب چیست؟- فراز گاز آراد صفاهان

شرکت فراز گاز آراد صفاهان به عنوان بزرگترین وارد کننده و پخش انواع سیلندر، گازهای (طبی، صنعتی و ترکیبی) ، تجهیزات جوش و برش، رگلاتورهای تخصصی، پالت کپسول، فلاسک نیتروژن، مخزن کرایوژنیک و شیر سیلندر در ایران شناخته شده می باشد که برای رفاه حال شما مشتریان عزیز اقدام به تاسیس فروشگاه نیکان اسپادان نمود و شرایط خرید اینترنتی در بستری امن و آسان را برای شما عزیزان به ارمغان آورد. و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن اطلاعات خوانندگان عزیز وآشنایی هرچه بیشتر با محصولات این شرکت را فراهم نموده است. موضوع مقاله امروز (گاز نجیب چیست؟)

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

گاز نجیب چیست؟

گاز نجیب منبعی از انرژی قابل استفاده است که در حفره‌های زیر زمینی تشکیل می شود. این نوع گاز از طریق فرآوری و استخراج از حفره‌های زیر زمینی جمع‌آوری شده و سپس به صورت مایع یا گاز تقلیل حجم داده می‌شود تا برای استفاده در موتورها و سیستم‌های گرمایشی قابل استفاده باشد. این گازها گروه ۱۸ از جدول تناوبی شامل ۷ عنصر را به خود اختصاص داده اند که همگی در دمای اتاق به شکل گاز و تک اتمی وجود دارند. گازهای نجیب از جمله گازهای پرکاربرد می باشند که در ادامه با آن ها، مزایا و کاربردهایشان آشنا می شویم.

گازهای نجیب

این عناصر به ترتیب از بالا به پایین جدول عبارتند از:

 • هلیم(He)
 • نئون (Ne)
 • آرگون (Ar)
 • کریپتون (Kr)
 • زنون (Xe)
 • رادون (Rd)
 • عنصر تازه کشف شده اگانسون (Og)

مزایای استفاده از گاز نجیب

 1. منبعی بسیار پاک و قابل تجزیه: وقتی گاز نجیب سوخته می‌شود، هیچ‌گونه ترکیبات آلاینده و آلوده‌کننده تولید نمی‌شود و صرفا بخار آب و دی‌اکسید کربن را تولید می‌کند که به راحتی تجزیه می‌شوند.
 2. استفاده از گاز نجیب به عنوان منبع انرژی: تاثیرات مخرب کربن دی‌اکسید و تولید گازهای گلخانه ای را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.
 3. بازیابی آسان و سریع: در مقایسه با منابع انرژی متعارف مانند نفت و زغال سنگ، استخراج و انتقال گاز نجیب بسیار سریع و کارآمد است.
 4. قابلیت تنظیم و سازگاری با تقاضا: به این معنی که اگر تقاضا در یک زمان خاص افزایش یا کاهش یابد، سازگاری صورت می‌گیرد و باعث تأمین پایدار تر در مصرف انرژی می‌شود.
 5. مزایای اقتصادی: گاز نجیب در کاهش وابستگی به کشورهای صادرکننده نفت و افزایش بومی سازی و مستقلیت انرژی، بسیار موثر است. برخی کشورها مثل آمریکا، بهره‌برداری و استخراج از منابع گاز نجیب را به یکی از راهکارهای اصل خود برای رسیدن به استقلال انرژی در نظر گرفته‌اند.

کاربردهای گاز نجیب

صنعت پتروشیمی:

گاز نجیب یکی از اجزای اساسی در فرآیندهای تولید محصولات پتروشیمی می باشد که در فرآیندهای کراکینگ، هیدروژناسیون، پلیمریزاسیون و … استفاده می‌شود.

صنعت فولادسازی:

در فرآیندهای تولید فولاد، گاز نجیب به عنوان محفظه کننده اکسیژن در کوره‌های ذوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گاز باعث کاهش اکسیداسیون سریع فلزات در دمای بالا می‌شود.

صنعت فرآوری غذا:

گاز نجیب در فرآیند بسته بندی غذاها، کنسروسازی به عنوان یک ماده احیایی به منظور جلوگیری از فساد و تغییر رنگ و طعم محصولات غذایی عمل می‌کند.

صنعت تولید الکتریسیته:

گاز نجیب به عنوان یک سوخت قدرتمند در نیروگاه‌های برق و تولید انرژی الکتریسیته استفاده می‌شود.

صنعت الکترونیک:

در تولید مدارهای الکترونیکی پنل‌های خورشیدی، گاز نجیب به عنوان یک ماده اصلی برای  کاهش مقدار اکسیژن موجود و همینطور جلوگیری از اکسیداسیون و خرابی قطعات الکترونیکی به کار می‌رود.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته پایانی

با توجه به مطالبی که در این بخش خواندیم می توانیم بگوییم هر کدام از انواع گاز نجیب خصوصیات و کاربردهای متفاوتی دارند و به عنوان یک ماده مهم در صنعت و حیات روزمره دارای ارزش بالایی است. انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه می‌تواند به بهبود فرآیندهای صعتی و کاهش آلودگی محیط زیست را به دنبال داشته باشد.