وبلاگ تخصصی

کپسول گاز یا سیلندر گاز چیست؟

کپسول گاز-سیلندر گاز

شرکت فراز گاز آراد صفاهان به عنوان بزرگترین وارد کننده و پخش انواع سیلندر، مخزن cng، گازهای (طبی، صنعتی و ترکیبی) ، تجهیزات جوش و برش، رگلاتورهای تخصصی، پالت کپسول، فلاسک نیتروژن، مخزن کرایوژنیک و شیر سیلندر در ایران شناخته شده می باشد که برای رفاه حال شما مشتریان عزیز اقدام به تاسیس فروشگاه نیکان اسپادان نمود و شرایط خرید اینترنتی در بستری امن و آسان را برای شما عزیزان به ارمغان آورد .و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن اطلاعات خواندگان عزیز وآشنایی هرچه بیشتر با محصولات این شرکت را فراهم نموده است. مقاله امروز  کپسول گاز یا سیلندر گاز چیست؟

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

فروش کپسول یا سیلندرهای شرکت فراز گاز آراد 

کپسول گاز – سیلندر گاز

در این مقاله به معرفی سیلندر گاز می پردازیم و شما را با انواع کپسول گاز آشنا کنیم، ساختار سیلندر گاز را توضیح دهیم و سایز کپسول های گاز را معرفی کنیم تا شما عزیزان برای خرید سیلندر گاز  اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید و خریدی آسان و مطمئن را تجربه کنید .

کپسول گاز یا سیلندر گاز چیست؟

ظروف محتوی گازها به سیلندر گاز یا کپسول گاز مشهور می باشند وجهت ذخیره گازهای تحت فشار بالا استفاده می شوند. کپسول ها معمولا از آلیاژهای آلومینیوم و فولاد بسیار مقاوم در فشارهای بالا ساخته شده اند. قابل ذکر است آلیاژ آلومینیوم نسبت به فولاد سبک تر است و هر دو در تحمل فشار بسیار عالی عمل می کنند. همچنین برای هر گاز رنگ به خصوصی در نظر گرفته شده و سیلندر گاز را به همان رنگ در آورند تا شناسایی گاز آسان شود.

سیلندرهای گاز از لحاظ ساختار :

کپسول های گاز از لحاظ ساختار  به دو دسته زیر تقسیم می شوند

1. سیلندر های گاز  بدون درز :

این سیلندرها از یک قطعه ورق یک تکه تهیه شده و هیج گونه جوش و برشی در بدنه آن ها مشاهده نمی شود.به دلیل یکپارچه بودن سیلندرهای گاز بسته به گنجایش آبی، قابلیت تحمل فشار کاری تا 200 بار و فشار تست تا 300 بار را دارا می باشند.از این سیلندرها معمولا برای ترکیباتی که درحالت طبیعی گاز می باشند و فشار بالایی دارند مانند

 • سیلندر گاز هیدروژن
 • کپسول گاز اکسیژن
 • سیلندر گاز آرگون
 • کپسول گاز هلیوم
 • سیلندر گاز نیتروژن
 • کپسول گاز متان
 • سیلندر گاز کربن مونو اکسید

2. سیلندر های گاز درزدار :

این سیلندرها از دو قطعه فلزی تهیه شده اند ( برخی از سیلندر های درزدار بیشتر از دو قطعه می باشند ) و در بدنه دارای جوش و برش می باشند و به خاطر این ویژگی قابلیت تحمل فشار بالا را ندارند.از این سیلندرها برای گازهای مایع شونده که فشار بالایی ندارند مثل

 • کپسول گاز مایع هیدروکربن های سنگین
 •  سیلندر گاز مایع دی اکسید کربن
 • کپسول گاز مایع دی اکسید گوگرد
 • فریون ها

استفاده می شود. قابل ذکر است که گازهای مایع شونده، قابلیت شارژ در سیلندرهای یکپارچه را هم دارند و برخی از این گاز ها مثل پروپان ، دی اکسیدکربن و دی اکسید گوگرد در این سیلندرها شارژ می شوند.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

انواع کپسول گاز

کپسول های فولادی:

کپسول فولادی صنعتی، مخازنی برای نگهداری انواع گازها با فشارهای متفاوت می باشند. با توجه به نحوه تولید این کپسول ها که از لوله های فولادی بدون درز و جوش و بصورت یک تکه ساخته می شوند، باعث شده است که کپسول فولادی دارای استحکام بالاتری نسبت به کپسول های با درز و جوش (Welded) باشند. این کپسول دارای مهمترین استاندارهای جهانی در بحث ایمنی و کنترل کیفی می باشد.

کپسول های آلومینیومی:

در ساخت سیلندر های آلومینیومی آلیاژ گران تری نسبت به فولاد به کار رفته است ولی به دلیل ویژگی آلومینیوم موجب سبکتر شدن وزن سیلندر گردیده است ومهمترین ویژگی سیلندر های آلومینیوم سبک بودن آن هاست که موجب استفاده گسترده ی آن ها بعنوان سیلندرهای پرتابل ( قابل حمل ) بخصوص در حجم های پایین شده است.این سیلندرها پایداری بالاتری نسبت به سیلندر های کربن استیل دارند و زنگ زدگی در آن ها مطرح نیست.

کپسول های کامپوزیت:

سیلندرهای کامپوزیتی ساخته شده از فیبر کربن، استحکام کششی بسیار بالایی دارند و از وزن کمی برخوردارند که با توجه به موارد کاربرد آن از روش پیچش الیاف برای تولید آن استفاده می شودالیافی که برای ساخت سیلندر کامپوزیت آلومینیومی استفاده می شود و دارای استحکام بالا، وزن بسیار سبک (تقریبا یک سوم کپسول های فلزی) و مقاومت بالا در برابر ضربه و حرارت می باشند.

اجزا تشکیل دهنده سیلندر

1. بدنه سیلندر گاز ( تنه سیلندر و گلوئی )

اطلاعات حک شده بر روی گلویی سیلندر شامل :
الف. شماره سیلندر
ب‌. سال ساخت سیلندر ( بر اساس سال و ماه میلادی )
پ. کمپانی و کشور تولید کننده ی سیلندر
ت‌. فشار کاری سیلندر( work pressure) W.P
ث‌. فشار تست سیلندر( Test pressure ) T.P
ج‌. تاریخ تست هیدروستاتیک ( در صورت قدیمی بودن سیلندر ) بر اساس سال میلادی و نام کمپانی انجام دهنده

2. کلاهک سیلندر گاز یا کپسول گاز

سری کپسول گاز نقش بسیار مهمی در حفاظت از شیر سیلندر و در نتیجه جلوگیری از خطرات احتمالی ایفا می کند و از الزامات مهم در جهت جابجائی و حمل نقل سیلندرها، داشتن کلاهک می باشد بطوری که تیم کنترل کیفیت شرکت فراز گاز آراد صفاهان در صورتی که سیلندری فاقدکلاهک باشد اجازه ی تخلیه و بارگیری را صادر نمی کند.

3. شیر سیلندر گاز

سیلندرها بر اساس گازی که در بر می گیرند دارای شیر راست گرد و یا شیر چپ گرد می باشند .

 • شیر راست گرد (Right Handed) : این شیرها مخصوص گازهای اینرت و خنثی می باشد.
 • شیر چپ گرد (Left Handed) : این شیر مخصوص گازهای آتش زا و خطرناک می باشد.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

سایز کپسول های گاز

کپسول های گاز در سایزهای مختلف ساخته می شوند:

 1. کپسول گاز 2 لیتری
 2. کپسول گاز 5 لیتری
 3. سیلندر گاز 10 لیتری
 4. سیلندر گاز 20 لیتری
 5. کپسول گاز 40 لیتری
 6. کپسول گاز 50 لیتری 

قیمت سیلندر گاز

شرکت فراز گاز آراد صفاهان یکی از بزرگترین واردکنندگان و توزیع کنندگان سیلندرهای گاز در سراسر کشور می باشد. شما عزیزان می توانید  برای اطلاع از قیمت و خرید سیلندرهای گاز با کارشناسان فروش شرکت فراز گاز آراد صفاهان در تماس باشید  از طریق چت آنلاین – ارسال فرم درخواست و یا با شماره  ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴