وبلاگ تخصصی

معرفی گازهای طبی و کاربرد آنها

معرفی گازهای طبی و کاربرد آنها

شرکت فراز گاز آراد صفاهان به عنوان بزرگترین وارد کننده وپخش انواع سیلندر، گازهای (طبی، صنعتی و ترکیبی) ، تجهیزات جوش و برش، رگلاتورهای تخصصی، پالت کپسول، فلاسک نیتروژن، مخزن کرایوژنیک وشیر سیلندر در ایران شناخته شده می باشد که برای رفاه حال شما مشتریان عزیز اقدام به تاسیس فروشگاه نیکان اسپادان نمود و شرایط خرید اینترنتی در بستری امن و آسان را برای شما عزیزان به ارمغان آورد .و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن اطلاعات خوانندگان عزیز وآشنایی هرچه بیشتر با محصولات این شرکت را فراهم نموده است. مقاله امروز معرفی گازهای طبی و کاربرد آنها می باشد.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

معرفی گازهای طبی و کاربرد آنها

گازهای طبی چیست ؟

می توان گفت گازهایی که طبق استانداردهای پزشکی برای بیهوشی و درمان بیماران و یا تشخیص بیماری ها، مورد استفاده قرار می گیرند، گازهای طبی نام دارند مانند:

  • گازهای اکسیژنO2،
  • دی اکسید کربن CO2،
  • نیترو اکساید N20
  • هوای فشرده(Compressed Air)،
  • سیستم های خلاء

گاز اکسیژن طبی

گاهي اوقات دستگاه تنفسي و شرايط بدن به گونه اي تغيير مي کند که بدن ديگر نمي تواند با تنفس هواي محيط ميزان اکسيژن لازم براي سلول هايش را فراهم سازد. در چنين مواقعي فرد با علائم کمبود اکسيژن مواجه خواهد شد. زماني که ميزان اکسيژن خون به زير مقدار نرمال افت مي کند. شرايطي ايجاد مي شود که به آن هيپوکسي يا هيپوکسمي (کمبود اکسيژن) گفته مي شود. براي رفع آن بيمار نياز به مصرف گاز اکسيژن اضافي دارد که به آن اکسيژن تراپي مي گويند. علايم کمبود اکسيژن در بدن بسته به شدت آن فرق مي کند. برخي از اين علائم عبارتند از: گيجي، سر درد، تنگي نفس، تنفس سريع، سر گيجه، سرگرداني و حس خفگي، عدم تعادل، ضربان سريع، فشار خون بالا و اختلالات بينايي.

دی اکسید کربن CO2

کاربرد گاز دي اکسيد کربن در بيمارستان ها و مراکز درمان به منظور افزايش سايز و تثبيت حفره هاي بدن براي بهتر ديدن بافت ها و به حداقل رسيدن آسيب هاي بافتي در عمل هاي جراحي بسته )لاکروسکوپي، آندوسکوپي و آرتروزکوپي) و به منظور افزايش سرعت تنفس و کمک به جلوگيري از نگه داشتن تنفس و اسپاسم نايژه ها) برونشيت) در طول فرايندهاي مختلف است. ه طور معمول دی اکسیدکربن در جراحی‌های شکم و قفسه سینه. همچنین برای کشت آزمایشگاهی باکتری‌ها نیز استفاده می‌شود.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

نیترو اکساید N2o

اين گاز به عنوان يک ترکيب بي حس کننده در اتاق عمل، جراحي دندان و دام پزشکي ها استفاده مي شود. يکي از پر سابقه ترين کاربردهاي گاز N2O در پزشکي برای زايمان طبيعي است. استفاده از اين گاز شايد به کلي درد زايمان را از بين نبرد اما اگر به موقع و درست قبل از شروع هر انقباض رحمي به صورت عميق از آن تنفس کنيد دردتان را به طور چشمگيري کاهش خواهد داد.

هواي فشرده طبي

هواي فشرده طبي از ۷۹٪ نيتروژن و ۲۱ ٪ اکسيژن تشکيل شده است. اين گازها به صورت سيلندرهاي پرفشار ارائه مي شوند. موارد استفاده اين گاز در ونتيلاتورها و انکوباتورها و در دستگاه هايي که با هوا کار مي کنند مانند دستگاه هاي احيا است.برای جلوگیری از تجمع آب در خط لوله تاسیسات استفاده می‌شود که تاسیسات خشک باشند. هنگامی که بیمار در اتاق عمل یا اورژانس باشد جراح برای راحت نگه داشتن بیمار و تنفس از کمپرسور هوای پزشکی استفاده می‌کند. هوای پزشکی به تجهیزات هوابرد مانند: احیا، ابزار جراحی دهان، ابزار ارتوپدی و ونتیلاتور قدرت قدر می‌دهد.

گازهای طبی و تجهیزات

گازهای طبی به دو دسته تقسیم می شوند : گازهای طبی استنشاقی یعنی جهت استشناق بیماران و برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد مانند گاز اکسیژن و غیر استنشاقی که جهت راه اندازی تجهیزات پزشکی به کار می روند مانند گاز co2 که در لاپاراسکوپی مورده استفاده می باشد.گازهای طبی نام دارند. واحد گازهای طبی در بیمارستان ها ومراکز درمانی جزء حساس ترین ومهم ترین بخش های پشتیبانی و درمانی محسوب می شود . شرکت های معتبری گازهای طبی را تولید، شارژ می کنند و برای استفاده به مراکز درمانی می فروشندکه این انتقال ها نیاز به تجهیزاتی نیاز  دارند که در قسمت پایانی مقاله معرفی گازهای طبی و کاربرد آنها به معرفی هریک از تجهیزات میپردازیم.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

کپسول گاز

ظروف محتوی گازها به سیلندر گاز یا کپسول گاز مشهور می باشند وجهت ذخیره گازهای تحت فشار بالا استفاده می شوند. کپسول ها معمولا از آلیاژهای آلومینیوم و فولاد بسیار مقاوم در فشارهای بالا ساخته شده اند.طبق استانداردهای بین المللی رنگ هر سیلندر با توجه به گاز داخل آن انتخاب می شود. نوع رنگ کاربردی از لحاظ مقاومت و یکنواختی بسیار مهم است.دربالای هرسیلندر کلاهک مخصوصی جهت حفاظت از باز شدن ناگهانی شیر سیلندر وشکستگی شیر بر اثر سقوط قرار میگیرد.

شیر سیلندر

شیر سیلندر وسیله ای است که از آن برای باز و بسته کردن سیلندر گاز و یا کنترل جریان گاز عبوری استفاده می شود. .در واقع می توان گفت که همان راه ارتباطی میان بخش های داخلی و خارجی سیلندر گاز است.شیرهای سیلندر گاز ارتباط مستقیمی با ایمنی سیلندرها در این صنعت دارا می باشد. استفاده از شیرهای غیر استاندارد و یا شیرهای دارای ایراد فنی می تواند سبب خسارات جبران ناپذیری گردد.

رگلاتورهای گازیا مانومتر

رگولاتورهای گاز تجهیزاتی هستند که به کمک آنها می توان فشار بالای گاز در سیلندر گاز یا خط گاز را به یک فشار قابل استفاده کاهش داد.فشار شکن به چندین مدل وجود دارد که از نظر سایز و جنس بدنه متفاوت می باشد. برای خرید رگلاتور یا مانومتر از شرکت فراز گاز آراد صفاهان .

پالت کپسول

پالت عبارت است از چهار چوبی باکس مانند که جهت سهولت و تسریع کار برای جا به جایی و استفاده از سیلندرهای گازی به کار گرفته می شود یعنی تعدادی از کپسول های گاز مربوط را در محفظه ای به نام پالت کپسول می چینند و آن را به محل مصرف منتقل می کنند.گاهی کاربرد آن ها می تواند تنها انتقال کپسول ها به محل های مختلف یک بیمارستان باشد.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.