وبلاگ تخصصی

مخزن کرایوژنیک چیست؟

مخزن کرایوژنیک چیست ؟ فراز گاز آراد صفاهان

شرکت فراز گاز آراد صفاهان به عنوان بزرگترین وارد کننده وپخش انواع سیلندر، گازهای (طبی، صنعتی و ترکیبی) ، تجهیزات جوش و برش، رگلاتورهای تخصصی، پالت کپسول، فلاسک نیتروژن، مخزن کرایوژنیک وشیر سیلندر در ایران شناخته شده می باشد که برای رفاه حال شما مشتریان عزیز اقدام به تاسیس فروشگاه نیکان اسپادان نمود و شرایط خرید اینترنتی در بستری امن و آسان را برای شما عزیزان به ارمغان آورد .و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن اطلاعات خوانندگان عزیز وآشنایی هرچه بیشتر با محصولات این شرکت را فراهم نموده است. موضوع این مقاله (مخزن کرایوژنیک چیست؟)

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

کرایوژنیک

همانطور که میدانید کرایوژنیک یکی از شاخه‌های علم فیزیک است که شرایط تولید در دمای فوق سردرا شامل می‌شود. در این گونه شرایط، تجهیزات که مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌بایست قابلیت کار در مای بسیار پایین را داشته باشد. از پرکاربردترین تجهیزات مزن کرایوژنیک می باشد وبه فردی که خواص مواد را در محدوده دماهای کرایوژنیک مطالعه می‌کند کرایوژنیسیست می گویند

مخزن کرایوژنیک چیست؟

مخزن کرایوژنیک، محصولیست برای حمل و نقل مایعات کرایوژنیک. یعنی گازهای که در دمای خیلی پایین به مایع تبدیل می شوند. مایعات کرایوژنیک مانند اکسیژن مایع (LOX) ، آرگون مایع (LAR) و نیتروژن مایع (LIN) به طور معمول به صورت مایعات منتقل و ذخیره می شوند،مخزن کرایوژنیک یک محفظه ی بسته ای است که هیچ برون رفت و نشت به بیرون ندارد دمای داخل مخزن داخلی بسیار سرد( ۱۹۶-) می باشد و دمای خارج مخزن یعنی دمای محیط (۵۰+)است و این مخزن با کمترین تبادل حرارتی از این مایع نگهداری می نماید.

ساختار مخزن کرایوژنیک

مخزن کرایوژنیک خود از دو مخزن داخلی و خارجی تشکیل شده است مخزن داخلی از جنس استنلس استیل است یک نوع آلیاژ از فولاد است که برای مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی گسترش پیدا کرده است.و مخزن خارجی از آلومینیوم می باشد. بین لایه ها خلا است که سبب به وجود آمدن یک عایق بسیار خوب برای حرارت می شود میزان خلا عامل بسیار مهمی در مخازن کرایوژنیک می باشد و رابطه مستقیمی با میزان پرت مخزن دارد(میزان پرت به ضریب تبدیل مایع به گاز گفته می شود)در صورتی که میزان پرت بالا باشد سوپاپ های اطمینان،گاز را در هوا تخلیه می نمایند

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

انواع مخازن کرایوژنیک

 1. فلاسک (Flasks)
 2.  دلو باز(Open Buckets)
 3.  دارای درپوش متحرک (Loose-fitting Stoppers)
 4. مخازن تحت خودفشارید (Self-pressurising Tanks)

مخزن های کرایوژنیک از لحاظ نحوه ی استفاده هم تقسیم بندی می شوند. این تقسیم بندی عبارت است، از: مخزن های ساکن و ثابت، مخزن های ویژه ی پمپ های گاز که برای ارائه ی محصولات به شکل گاز و مایع به کار می روند و دارای بخش وپرایزر هستند، مخزن های مخصوص برای جا به جایی و حمل و نقل، مخزن های دارای پایه که توانایی حمل و نقل را دارا هستند و مخزن هایی به شکل استوانه که آن ها هم اختصاصا برای جا به جایی استفاده می شوند.

کاربردهای مخزن های کرایوژنیک

 • این مخزن ها عموما کاربردهای فراوانی دارند و در حوزه های مختلف و متفاوت و گسترده ای قابل استفاده هستند.
 • یکی از این کاربردها در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها و به صورت کلی در صنعت پزشکی و طب هستند.
 • در صنایع داروسازی و شیمیایی به کار می رود.
 •  در جاهایی که نیاز به خنک کردن باشد و نیز در منجمد کردن محصول های خوردنی نیز کاربرد وسیعی دارند.
 • مخزن های کرایوژنیک در مراکز تحقیق و توسعه و نیز در صنعت خصوصا جوشکاری و برش هم کاربرد دارند.
 • بهتر است، بدانید یکی از گسترده ترین استفاده های آن ها در صنعت فولاد است.

نصب و راه اندازی مخازن کرایوژنیک

پس از بررسی‌های لازم و خرید مخزن کرایوژنیک مورد نظر، شرکت تولیدکننده وظیفه ارائه تجهیزات مورد نیاز و نصب و راه اندازی مخازن کرایوژنیک را دارند. لوازم جانبی و تجهیزات لازم جهت نصب و راه اندازی مخازن کرایوژنیک عبارتند از:

 1. رابط اتصالی پر کننده
 2. لوله کشی تخلیه گاز با برقگیر
 3. انواع مختلف سطح سنج ها (مکانیکی، برقی، و غیره)
 4. لوله هایPPR با ظرفیت های مختلف
 5. فرستنده فشار یا ترانسمیتر فشار
 6. کیت برای اکونومیستر خارجی
 7. شیرآلات مختلف

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.