وبلاگ تخصصی

رگولاتور گاز چیست؟

رگولاتور گاز چیست؟ - فراز گاز آراد صفاهان

شرکت فراز گاز آراد صفاهان به عنوان بزرگترین وارد کننده وپخش انواع سیلندر، گازهای (طبی، صنعتی و ترکیبی)، تجهیزات جوش و برش، رگلاتورهای تخصصی، پالت کپسول، فلاسک نیتروژن، مخزن کرایوژنیک وشیر سیلندر در ایران شناخته شده می باشد که برای رفاه حال شما مشتریان عزیز اقدام به تاسیس فروشگاه نیکان اسپادان نمود و شرایط خرید اینترنتی در بستری امن و آسان را برای شما عزیزان به ارمغان آورد .و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن اطلاعات خوانندگان عزیز وآشنایی هرچه بیشتر با محصولات این شرکت را فراهم نموده است. و اما مقاله امروز ما (رگولاتور گاز چیست؟).

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

رگولاتور گاز چیست؟

رگولاتور گاز یا رگولاتور فشار گاز ، به عنوان تنظیم کننده فشار بالا یک شیر کنترل است که فشار ورودی سیال به یک مقدار مورد نظر را در خروجی آن را کاهش می دهد. به این صورت که گازها در سیلندرها تحت فشار زیادی ذخیره می شوند بنابراین همانطور که از نامش مشخص است ، وسیله ای است که برای متعادل کردن جریان گاز و ثابت نگه داشتن آن مورد استفاده قرار میگیرد. و فشار زیاد گاز را به فشار کمتری که برای دستگاه مناسب باشد می رساند.

موارد استفاده از رگولاتور گاز

  • وسایل نقلیه گاز سوز
  • کمپرسور های هوا
  • کاهش فشار آب
  • صنایع نفت و گاز
  • صنعت معدن
  • آشپزی

انواع رگولاتور فشار گاز

نوع رگولاتورها به مکانی که از آنها استفاده می شود بستگی دارد. از این رو به دو دسته فشار کم و فشار بالا تقسیم می شود. بیشتر به صورت تک مرحله و دو مرحله ای شناخته می شود.

رگولاتور تک مرحله ای

این رگولاتورها در یک مرحله فشار را تغییر می دهند و در جاهایی که نوسانات زیادی در فشار و یا جریان سیال وجود داشته باشد مناسب نیستند. به این صورت که گاز فشار بالا از منبع از طریق دریچه ورودی وارد می شود. گاز پس از آن از تنظیم کننده وارد بدنه می شود، که توسط سوپاپ کنترل می شود. در این حالت افزایش فشار سبب می شود دیافراگم هل داده شود و سوپاپ ورودی متصل به آن بسته بشود. و از ورود هر گونه گاز بیشتری به تنظیم کننده جلوگیری می کند.در سمت خروجی یک فشار سنج نصب شده است. گاز از سمت خروجی کشیده شده و فشار داخل بدنه تنظیم می شود.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

رگولاتور دو مرحله ای

این نوع رگولاتور برای کاهش فشار به جای یک مرحله در دو مرحله انجام وظیفه می کند. در مرحله اول باعث کاهش فشار گاز تامین به یک مرحله میانی شده ولی همچنان گاز در فشار است که به دیافراگم می رود. و در آنجا این فشار به میزان مورد نظر کاهش پیدا می کند.

تفاوت تنظیم فشار تک مرحله ای و دو مرحله ای

  1. تنظیم کننده دو مرحله ای دو شیر ایمنی دارد، به طوری که در صورت هر گونه فشار بیش از حد انفجاری رخ نمی دهد.
  2. تنظیم کننده تک مرحله ای ممکن است با خطوط لوله و سیلندر استفاده شود. دو مرحله ای با سیلندر و منیفولد استفاده می شود.
  3. مشکل بزرگ رگولاتور تک مرحله ای نیاز به تنظیم گشتاور مکرر است.در تنظیم دو مرحله ای، جبران اتوماتیک برای هر افت فشار عرضه وجود دارد.