وبلاگ تخصصی

ذخیره یخ خشک

ذخیره یخ خشک

شرکت فراز گاز آراد صفاهان به عنوان بزرگترین وارد کننده و پخش انواع سیلندر، گازهای (طبی، صنعتی و ترکیبی) ، تجهیزات جوش و برش، رگلاتورهای تخصصی، پالت کپسول، فلاسک نیتروژن، مخزن کرایوژنیک و شیر سیلندر در ایران شناخته شده می باشد که برای رفاه حال شما مشتریان عزیز اقدام به تاسیس فروشگاه نیکان اسپادان نمود و شرایط خرید اینترنتی در بستری امن و آسان را برای شما عزیزان به ارمغان آورد .و با انتشار مقالات تخصصی و بروز سعی در بالا بردن اطلاعات خوانندگان عزیز وآشنایی هرچه بیشتر با محصولات این شرکت را فراهم نموده است. موضوع مقاله امروز (ذخیره یخ خشک)

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

ذخیره یخ خشک

ذخیره یخ خشک، یا همان فریزر خشک، به فرایندی گفته می شود که طی آن آب موجود در مواد غذایی تبدیل به بخار می‌شود تا غذا را به صورت خشک و بدون رطوبت نگهدارد. این روش، یکی از روش‌های متدوال، بی ضرر و محبوب برای حفظ طولانی مدت مواد غذایی می باشد. اما در این مقاله درباره روش هایی که می توان از یخ خشک نگهداری کرد صحبت می کنیم و ذخیره آن محدود به مواد غذایی نمی شود.

یخ خشک چیست؟

یخ خشک یا ( Dry Ice ) همان دی اکسید کربن جامد است که هیچ ربطی به یخ معمولی ندارد. باید با آن همانند گاز دی اکسیدکربن رفتار شود و در فضاهای محدود استفاده نشود. این ماده مثل یخ سرد است ولی هیچگونه رطوبتی ندارد. اگر به طور مستقیم در مجاورت هوای آزاد قرار بگیرد از حالت جامد به حالت گاز تغییر حالت می دهد که در اثر این پدیده دود سفید رنگ و غلیظی به وجود می آید.

مزایای ذخیره کردن یخ خشک

  1. ذخیره یخ خشک برای حفظ مواد غذایی که آب آن ها باید منجمد  شود تا فاسد نشوند و یا آب نشوند کاملا موثر عمل می کند.
  2. موجب صرفه جویی در فضا و وزن می‌شود، زیرا یخ خشک به صورت فشرده و بدون حجم زیادی به دست می‌آید.
  3. نگهداری مواد غذایی برای مدت زمان طولانی بدون تغییر در طعم و کیفیت آن ها.
  4. حفاظت از مواد مغذی موجود در غذا و حفظ طعم طبیعی غذا.
  5. عدم نیاز به اضافه کردن مواد نگهدارنده و یا حفظ کننده.
  6. جلوگیری از تشکیل بلورها و یخ روی سطح غذا.

مراحل ذخیره کردن یخ خشک

یخ خشک ذخیره کردن روی مقدار بیشتری خشکی و کمتر از محیط ذخیره سازی بستگی دارد. و با رعایت این مراحل، می توانید یخ خشک را به خوبی ذخیره کنید و از آن برای مدت طولانی بهره ببرید.:

بسته بندی صحیح:

برای ذخیره یخ خشک، باید آن را در بسته بندی مناسبی قرار دهید. از کیسه های چند لایه با قلاب استفاده کنید که قابلیت محکم شدن را داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که کیسه محکم بسته شده و هوا و رطوبت نتواند به داخل وارد شود.

دمای مناسب:

یخ خشک باید در دمای مناسبی قرار بگیرد. دمای طبیعی اتاق برای مدت کوتاهی پذیرفتنی است، اما برای طولانی مدت، بهتر است در دمای ۲۵-۱۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود. همچنین، حفاظت از یخ خشک در برابر نور خورشید ضروری است.

جهت مشاوره ، خرید ، تعویض و شارژ انواع سیلندرهای گازی با شماره ۰۹۱۳۱۰۶۸۲۴۴ تماس حاصل فرمایید.

جا را تهویه کنید:

برای نگهداری یخ خشک، بهتر است جایی را انتخاب کنید که خشک و خنک باشد و بتوانید هوای محیط را تهویه کنید. اگر ممکن است یخ خشک در نقاط مرطوب ذخیره شود، از روش های مانند بسته بندی داخل کیسه بر دو پایه چوبی یا استفاده از جعبه های هوا بندی استفاده کنید تا از رطوبت جلوگیری شود.

مدت زمان محدود:

یخ خشک تابستانی از لحاظ نگهداری بهتر از یخ خشک زمستانی عمل می کند. برای استفاده دائمی، پس از مدت زمان مشخص، دستورالعمل شرکت سازنده را برای اطمینان حاصل کردن از بازده نگهداری رعایت کنید.